Či je ešte pravda na svete?

Autor: Miroslav Lupták | 24.1.2012 o 9:18 | Karma článku: 8,41 | Prečítané:  950x

Nie som si istý, či generácia mladých ľudí odchovaná na amerických rozprávkach typu Ninja korytnačky pozná slovenskú rozprávku, ktorá má rovnaký názov, aký je v titulku. Ide v nej o človeka, ktorý pri putovaní po skazenom svete, obetuje pre vieru v pravdu postupne svoj majetok a nakoniec aj vlastné oči. Nakoniec, ako to už v rozprávkach býva, dobro a pravda zvíťazia.

 http://mikecorthell.blogspot.com/
Hrdinovi z rozprávky sa dá iba závidieť...! V realite dnešného Slovenska by pri jeho neotrasiteľnej snahe dopátrať sa existencie pravdy prišiel nielen o statky a zdravie, ale aj o celú svoju ľudskú podstatu. V gorilom kráľovstve niet miesta pre také zbytočné haraburdy, akými sú ideály, krása, láska alebo morálka.

Niekoľko nepoučiteľných optimistov bude namietať, že „pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávsťou“. Žiaľ, práve toto heslo stojí na začiatku cesty do súčasného bahna. Zo začiatku vysoko vyčnievalo, ale postupne ho sami jeho rodičia ponárali svojimi činmi čoraz viac do trasoviska korupcie, klientelizmu, klamstiev a zločinu.

Za dvadsaťdva rokov sa stihlo dokonale skompromitovať a vo svetle komédie, ktorú hrajú vrcholní predstavitelia SDKÚ, Smeru, KDH, Mosta – Híd, pôsobí ako otrepaná žonglérska rekvizita. Ide však o politických dinosaurov splachovacieho charakteru bez kúska sebareflexie a preto aj keď sú predsa len trochu nervózni, naďalej klamú a otvorene dávajú najavo pohŕdanie ľuďmi, ako hlupákmi, ktorých čím viac klameš a dusíš, tým viac si ťa vážia. Po víkendových televíznych debatách sa hlavné postavy kauzy Gorila už nedajú ani len lichotivo označiť za klamárov, pretože aj takí sa snažia pôsobiť rečovo a logicky konzistentne. Lepšie sa na nich hodí označenie ako úbohých rozrážačov vzduchu.

Rozrážači vzduchu sa spoliehajú na to, že ľudia rezignovali na pravdu a že chápu zlo ako definitívneho víťaza vo večnom boji s dobrom. Snažia sa nám vsugerovať, že naši predkovia sa trápne mýlili, keď klamstvo, zlodejstvo a budovanie šťastia na nešťastí blížneho považovali za hriech. Naozaj tomu chceme uveriť? To sme už tak klesli, že v honbe za peniazmi strácame ľudský rozmer a stávame sa bezduchými panákmi v rukách niekoľkých na všetko odhodlaných zločincov?

Kauza Gorila je možno posledná výzva z nebies, aby sme sa spamätali. Ak občania, či už z pohodlnosti alebo skutočnej obmedzenosti, uvoľnia priestor na všetko odhodlaným zneužívateľom moci a dovolia tak kauze vyhniť bez následkov pre jej aktérov, bude to koniec normálneho života slovenskej spoločnosti a slovenského národa. Každé spoločenstvo, a to je jedno, či ide o rodinu, obec, národ, štát, musí stáť na určitých všeobecne platných hodnotách. Hlásať hodnotový relativizmus je síce módne, ale ide skôr o fintu manipulátorov ako odstaviť zdravý rozum a tradičné civilizačné hodnoty. Jednou z nich je pravda. Ak sa tento hodnotový pilier obráti na svoj protiklad, ako naopak vyzlečený rukáv kabáta, nie je možné fungovanie žiadneho spoločenského vzťahu a mechanizmu. Bude nasledovať už iba pád a to v neustále sa zrýchľujúcej špirále.

Dá sa vôbec ešte niečo podniknúť, aby sme sa vyhli katastrofe? Určite áno a netreba pritom prísť ani o majetok, ani o oči. Stačí len zdanlivá maličkosť. Nespreneveriť sa svojmu svedomiu a zdravému rozumu a nenechať sa obalamutiť nechutnými frázami o trpezlivej a zodpovednej politike pre Slovensko. Prázdni táraji sa už dostatočne demaskovali.

Keď sa nebudeme báť, keď nebudeme leniví ukázať týmto klamárom bez mihnutia oka a zlodejom, ktorí sa svoje zlodejčiny už ani nesnažia zakrývať, že na ich hru nepristaneme, že nie sme tupé stádo, za ktoré nás gorily považujú, potom obrat nastať musí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?