Diagnóza Euroval

Autor: Miroslav Lupták | 20.10.2011 o 10:39 | (upravené 20.10.2011 o 11:17) Karma článku: 9,50 | Prečítané:  1071x

Euroval nie je téma. Euroval je diagnóza choroby, postihujúcu aj takú velebnú inštitúciu, akou je slovenský parlament. Čo je naozaj raritou, keď berieme do úvahy vysokú mieru jej imunity. Neobchádza ani vládu, kde sa v krátkom časovom období prejavila radikálnou zmenou názorov premiérky Radičovej a jej podpredsedu Mikloša. Z bojovníkov proti Eurovalu a pomoci nezodpovedným krajinám typu Grécka spred roka, sa dnes stali ich vášnivými stúpencami. Ako však hovoria naši politickí klasici, len hlupák nemení svoje názory, čo je, myslím si, dostatočný argument na to, aby lojálni občania kopernikovský obrat našich predstaviteľov chápali ako štátotvorný akt.

 http://www.flickr.com/photos/pedromourapinheiro/2873024997/
Možno v najbližšom období opäť príde k zmene ich názorov. Pochopiteľne, následne aj k zmene názorov ich straníckych spolubojovníkov, napriek tomu, že títo vždy hlasujú výlučne podľa svojho svedomia. Profesionalita ich svedomia spočíva v tom, že vždy chce to, čo oni. Lepšie povedané ich pastieri a chlebodarci. Niet sa však čomu čudovať. Euroval totiž začína praskať a politici musia „flexibilne“ reagovať.

Podľa jedného z piatich poradcov kancelárky Angely Merkelovej sa Francúzsko ocitá v pozícii hada, ktorý sám seba požiera od chvosta. Jeho angažovanosť v pomoci vlastným bankám cez Euroval ho prinúti posilniť záruky na záchranu topiacich sa južných krajín, čo má za následok zníženie ratingu.

Tým, že príde o rating, klesá jeho výkonnosť a narastá nebezpečenstvo, že sa nevyrovná so svojimi finančnými záväzkami. V konečnom dôsledku problémy druhého najsilnejšieho piliera eurozóny vedú k hrozbe zrútenia tretiny doterajšieho systému eurovalu a zvýšeniu rizika pádu celej eurozóny.

Euro služobníci nebudú váhať a možno očakávať, že čoskoro dotyčného poradcu obiľagujú ako kacíra, ako aj všetkých, ktorí by mu dopriali sluchu. Ale spomeňme si, neboli podobnými kacírmi aj tí, ktorí hovorili, že nezostane len pri pôžičke Grécku?

Tí, ktorí tvrdili, že Euroval 1 nebude stačiť a bude musieť nasledovať Euroval 2? Vidíme, že sa už hovorí o ďalšom stupni 3 s 3 biliónmi eur. Otázka je, prečo by nasledujúci stupeň nemohol byť napríklad 10 biliónov eur? Kde vlastne je hranica eurovalov? To sme už skutočne takí zmanipulovaní, že nám je to jedno? Nájde sa vôbec niekto, kto sa proti aspoň ozve?

Našťastie sa vzbúrenci našli. Strana SaS má v tomto smere nesporne primát. Svoje slovo dôsledne dodržala a preto sa stala verejným nepriateľom č.1. Hoci tí, ktorí službičkujú Bruselským neschopným byrokratom a Euroval pretlačili, už zasa hovoria, že odmietajú navršovanie Eurovalu. (Pozri SME 20.10.2011.) Presne ako pred minulými voľbami. Neuveriteľné, za akých hlupákov bez pamäte a rozumu považujú občanov.

Vývoj v eurozóne a Európskej únii mi prináša smutné zadosťučinenie, pretože proti pomoci Grécke už v decembri minulého roka sa proti ozvala aj Demokratická aliancia Slovenska (DAS).

V ťažení proti Euroválovu neváhala osloviť občanov bilboardmi a petíciou. Som zvedavý, kto prvý navrhne obe rebelské strany popraviť. Podľa hesla, že dvom sa aj na šibenicu ľahšie kráča.

Všetky indície z finančných trhov, umocnené impotenciou bruselských úradníkov vedú k záveru, že zánik eurozóny je neodvrátiteľný a celý význam eurovalov spočíva iba v oddialení smrti eura do času, kedy zainteresované banky neuspokoja svoje pohľadávky spolu s nepredstaviteľným ziskom.

Čo to prinesie Slovensku? Určite úžasný pocit, že aj my sme prispeli k blahobytu našich európskych spoluobčanov a vráteniu kredibility bankových domov. Inak iba vyššie európske dane. Je preto najvyšší čas oprášiť Sulíkov plán B a začať pracovať na opustení eurozóny čo najskôr a s čo najmenšími stratami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?