reklama

Fikcia: Výbuch nelegálnej osady na plynovode

Hneď na začiatku prehlasujem, že všetko, čo je ďalej napísané, je vymyslené. Fikcia však môže vzniknúť iba preto, že má svoje korene v reálnom čase a priestore. Zárodky budúcnosti ešte v značne amorfnej podobe už dávajú o sebe vedieť, provokujú svojou naliehavosťou, ale sú prevalcované pálčivými otázkami prítomnosti. Zvlášť ak ide o náznaky budúceho stavu, ktorý neveští nič dobrého. Vtedy až na niekoľko naivných vizionárov narážajú na pštrosiu bariéru nezáujmu, pretože nikto nechce riešiť problémy, ktoré sa dajú odložiť do času, keď po nás príde potopa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu

Tak si teraz predstavme, že v obci P.Š. vybuchlo plynové potrubie a zmietlo z povrchu zemského na ňom nelegálne postavenú osadu s celým sociálne znevýhodneným spoločenstvom skladajúcim sa z istej národnostnej menšiny. Obete sa rátajú na stovky.

Svet je v šoku

Hoci pokračuje vojna v Afganistane, padajú bomby v Líbyi, v Somálsku je hladomor a v Sudáne si odsekávajú hlavy, je to nič proti tomu, čo sa stalo na Slovensku. Slovensko sa ocitlo na prvých stránkach novín a hrá prím v spravodajských reláciách svetových televízií. Táto malá krajina totiž prejavila takú mieru rasizmu, intolerancie a diskriminácie menšiny, že musí byť exkomunikované z civilizovaného sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Médiá chrlia stanoviská ľudskoprávnych organizácií, ktoré žiadajú exemplárne tresty. Nevedno pre koho, ale trestať rozhodne treba. Porušili sa predsa základné ľudské práva. Vynikajúca príležitosť na odvrátenie pozornosti od impotencie Európskej únie urobiť čokoľvek rozumné.

Vinník je doma okamžite odhalený podľa zásady, že veľké H padá ako vždy zvrchu nadol. Vláda po krvopotných koaličných rokovaniach našla svojho obetného baránka. A tak má starosta obce po chlebe. Ako to, že nezabezpečil pre svojich občanov bezpečné bývanie?! Jeho výhovorky, že riešiť situáciu s nelegálnymi príbytkami na cudzom majetku mu nedovolili strážcovia ľudských práv, pred ktorými sa trasú vlády a parlamenty, sú len priťažujúcou okolnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Darmo sa vinník vykrúca, že nemal pre nelegálnych osadníkov náhradné bývanie. Alebo že verbálnu pomoc dostával hojne z každej strany, ale reálne nik nepohol prstom a problém mu nechal na krku. Keď ide o znevýhodnenú menšinu, mal to vyriešiť. Mal im postaviť byty niekde na námestí. Za čo? Jeho problém! Prečo? Lebo sú to príslušníci diskriminovanej menšiny! Že by potom aj iní by chceli byty zadarmo? Nemajú nárok, sú príslušníci väčšiny! Všetky svoje hriechy a menovite svoj rasistický postoj si preto teraz odskáče. Alebo odsedí.

Menšina viac ako zákon

Majiteľ plynového potrubia, nadnárodná spoločnosť, je čistá ako ľalia. V záujme dobrých vzťahov s krajinou svojho podnikania sa predsa nemohla dožadovať bezpečnosti ochranného pásma. Zákon to síce ukladá, ale diskriminovaný menšinový občan stojí nad zákonom. Keby boli plynoví squateri Slováci alebo Islanďania, to by s nimi inak zatočili. Ale žiadať zrúcanie nelegálnych príbytkov s otvoreným ohňom, ak ide o neprispôsobivých spoluobčanov, by bolo vyložene nehumánnym činom. Možno by potom protestoval aj Kocáb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby upokojila vášne, vláda rozhodla vyplatiť všetkým pozostalým obetí milión EUR za osobu. Problém nastal s určením obetí a pozostalých. Nikto nevedel, kto tam zahynul a kto bol s kým rodina. Preto sa peniaze vyplatili každému, kto prišiel a čestne prehlásil, že je príbuzný nešťastnej obete, ktorá žiadala starostu obce o pridelenie bytu a nebolo jej vyhovené. Príbuzní obetí z Gemera a Spiša pred sociálnym úradom bivakovali týždeň, aby sa na nich nezabudlo. Všetci odchádzali s peniazmi a pevným odhodlaním postaviť si za ne ekologické domy v národných parkoch.

Minister vnútra sa rozhorčene poprechádzal po kráteri, kde kedysi stála osada a zdôraznil, že zákon je zákon a platí bez rozdielu pre všetkých. Nakoniec povedal, že teraz už k tomu nepovie nič, ale môže s určitosťou povedať, že nabudúce k tomu povie viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaostrené na Slovensko

Organizácie zaoberajúce sa bojom proti intolerancii, xenofóbii, diskriminácii a rasizmu, pochopili, že túto krajinu treba ešte intenzívnejšie monitorovať. Požiadali preto o zvýšenie príspevkov zo štátneho rozpočtu a zahraničných grantov a nemohli neuspieť. Bez pochyby to bol prospešný krok, nikto si však na verejnosti nedovolil položiť otázku, v koho prospech.

Ostatné obyvateľstvo sa mlčky prizerá. Vie, že je to len začiatok. Časovač míny tiká, každý ho svojím vnútorným hlasom počuje. Ale vrchnosť nad rozbuškou tancuje: Po nás potopa.

Chudák starosta si balí zubnú kefku a upína sa k možnej amnestii. Ešte že je to iba fikcia. Také niečo je u nás predsa nemožné.

Miroslav Lupták

Miroslav Lupták

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda politickej strany Demokratická Aliancia SlovenskaFacebookTwitter RSSEmail Robím si už nárok na bilanciu seba i svojho okolia. Zoznam autorových rubrík:  papaláši našičo si myslímspoločnosť, teda my

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu